Mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu metabolicznego u palaczy marihuany

przez

Wpływ kannabinoidów na ludzki organizm jest bardzo złożony. Coraz więcej badań wydaje się potwierdzać, że substancje zawarte w konopiach mają pozytywne działanie na ludzkie ciało i mogą być wykorzystywane do leczenia i profilaktyki wielu chorób. Potwierdzają to badania dotyczące wpływu użytkowania marihuany na rozwój zespołu metabolicznego.

Co to jest zespół metaboliczny?

Zespół metaboliczny nie jest choroba, lecz grupą czynników ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia takich chorób jak nadciśnienie, cukrzyca, choroby serca i układu krwionośnego.

Do grona czynników wchodzących w skład zespołu metabolicznego należą przede wszystkim wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cukru, wysoki poziom cholesterolu i nadmiar tkanki tłuszczowej.

Badanie wpływu marihuany na rozwój zespołu metabolicznego

Naukowcy z National Health and Nutrition Examination Surveys przeprowadzili złożone, trwające przez wiele lat badania, mające określić zależności zachodzące pomiędzy spożywaniem marihuany a występowaniem zespołu metabolicznego. W ciągu pięciu lat przebadano osiem i pół tysiąca osób w wieku od dwudziestu do pięćdziesięciu dziewięciu lat, w celu uzyskania jak najdokładniejszych wyników.

Zaskakujące wyniki

Wyniki badań, opublikowane w The American Journal of Medicine, okazały się zaskakujące. Stwierdzono bowiem, że ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego u osób, które przyjmują regularnie marihuanę, jest o pięćdziesiąt cztery procent niższe niż u osób, które tego nie robią.

Ponadto stwierdzono znacznie niższy poziom cukru we krwi na czczo u użytkowników marihuany, co potwierdza odwrotną zależność zachodzącą pomiędzy konsumpcją kannabinoidów a poziomem insuliny i obwodem pasa. Zależność ta została już wcześniej potwierdzona odrębnymi badaniami.

Marihuana kontra choroby cywilizacyjne

Wnioski, jakie nasuwają się z tych badań, są obiecujące. Zarówno w USA, jak i w innych krajach Zachodu, notuje się wzrost osób cierpiących na cukrzycę i otyłość, jak też zagrożonych zespołem metabolicznym. Ponieważ używanie marihuany wiąże się z coraz mniejszą stygmatyzacja społeczną, a ilość użytkowników rośnie, to należy się spodziewać, że wywrze to pozytywny wpływ na statystyki dotyczące cukrzycy, nadwagi i innych chorób cywilizacyjnych.