Jak marihuana działa na pamięć?

Marihuana wedle WHO jest najpopularniejszym narkotykiem rozrywkowym na globie Użytkownicy marihuany wielokrotnie wymieniani są jako beztroscy oraz roztargnieni. Czy za tymże modnym pojęciem przemawiają natomiast jakieś fakty? Nie jest tajemnicą, iż marihuana może oddziaływać na pamięć człowieka. W postaci doświadczenia dowodzą, iż marihuana oraz pamięć są na wiele sposobów dokładnie powiązane. Sporadyczne stosowanie marihuany może utrudniać pamięć krótkotrwałą, jak również możliwość do tworzenia nowoczesnych wspomnień podczas haju. Rezultat tenże jest natomiast krótki, natomiast prace świadomości powracają do normy po wytrzeźwieniu.

Marihuana natomiast pamięć

Przyjmowanie marihuany wpływa na obszar mózgu nazywany hipokampem. To tutaj znajdują się obwody neuronowe odpowiedzialne za zadania połączone z mechanizmem pamięci. Marihuana oddziałuje na interneurony, pierwsze ogniwo obszaru neuronowego świadomości. Interneurony tworzą związek syntetyczny o nazwie GABA. Pełni on funkcję grającego hamująco neuroprzekaźnika. Zazwyczaj stabilizuje się on z kolejnym nośnikiem, kwasem glutaminowym, jaki działa drażniąco. W ten sposób mechanizmy zapamiętywania oraz zapominania odbywają się odpowiednio. Palenie marihuany wywołuje schorzenie stabilności między GABA natomiast kwasem glutaminowym.

Może utrudniać pamięć

Możliwość uczenia się, zapamiętywania oraz uwagi może być naruszona poprzez ok. 24 godziny po przyjęciu konopi indyjskich. Pewne doświadczenia wskazują natomiast, iż uszkodzenie to może utrzymywać się dłużej oraz negatywnie oddziaływać na zdobycia w nauce oraz pracy i relacje społeczne.

Kopiowanie treści zabronione